Prace Renowacyjne - Parafia Beszowa

Przejdź do treści

Prace Renowacyjne

Po II wojnie światowej parafianie własnymi środkami wykonali konieczne prace aby uchronić kościół od zawalenia. Wzmocniono punktowo fundamenty, filary w kościele, połączono ankrami (metalowymi prętami) niektóre ściany, usuwano powstające przecieki w dachu. W latach 70-tych XX w. była konserwacja ołtarza głównego i wykonanie malowideł na ścianach ( wśród nich herby poszczególnych miast Polski). W 2000 r. pomalowano dach kościoła. W roku 2003 odrestaurowano ołtarz Matki Bożej ( w nawie południowej przy wejściu do zakrystii. W 2004r. ze środków Świętokrzyskiego konserwatora zabytków odrestaurowano w nawie bocznej południowej ołtarz śś. Pustelników Antoniego i Pawła. Wykonawcą była firma konserwatorska Grażyny Głaz. W 2005r. wykonano prace nad nawą boczną północną kościoła ? wymiana części więźby dachowej, ocieplenie sklepienia, pokrycie blachą miedzianą, renowacja sterczyn ceglanych tej nawy ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, sponsorów i własnych parafii. Wykonawcą była firma Mieczysława Dudka i firma konserwatorska Marcina Gruszczyńskiego.
W czerwcu 2006 przeprowadzono prace archeologiczne które były konieczne do odprowadzenia wód deszczowych od kościoła. Tę inwestycję wykonano we wrześniu 2006 ze środków Starostwa Powiatowego w Staszowie, Urzędu Gminy w Łubnicach i ze środków parafialnych.
Wykonawcą była firma Stanisława Walczyka. W 2007 r. wykonano remont więźby dachowej prezbiterium kościoła z pokryciem blachą miedzianą, ociepleniem sklepienia i renowację szczytu i sterczyn ceglanych ze środków Ministra Kultury, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i własnych parafii. Wykonawcą była firma Mieczysława Dudka oraz firma konserwatorska Katarzyny Bromirskiej. W 2008 r. odrestaurowano ściany prezbiterium kościoła z wyeksponowaniem sgrafitto ze środków Ministra Kultury i własnych parafii. Wykonawcą była firma Stefana Anyża i firma konserwatorska Marcina Gruszczyńskiego.

W 2009 r. wykonano remont więźby sygnaturki i nawy głównej kościoła z pokryciem blachą miedzianą, remont i ocieplenie sklepienia, renowację sterczyn ceglanych szczytu nawy głównej i bocznej nawy południowej kościoła z Programu Regionalnego Województwa Świętokrzyskiego i środków własnych parafii oraz renowację ścianki północnej nawy głównej ze środków Starostwa Powiatowego w Staszowie i Wykonawcy. Wykonawcą była firma Mieczysława Dudka, firmy konserwatorskie Mirona Kellera i Radomira Dawidziaka. Prace ciesielskie wykonywała firma Mariana Konopki. Wszystkie prace remontowe wykonano według projektów inż. budownictwa lądowego Juliana Słonia z nadzorem autorskim. Funkcję inspektora nadzoru budowlanego pełnił mgr inż. arch. Jerzy Wójcik. Bezpośredni nadzór konserwatorski z WUOZ- Delegatura w Sandomierzu sprawował mgr Jerzy Zub.


Więcej zdjęć z renowacji kościoła w Galerii


Copyright: Parafia Pw.Św.Ap. Piotra i Pawła w Beszowej 2009-2021 Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Masze Święte:
Niedziela:
9:00; 11:30
13:30 Kaplica w Wilkowej
Dni Powszednie:
18:00 - Maj - Sierpień
17:00 - Wrzesień - Październik
           Marzec - Kwiecień
16:00 - Listopad - Luty
Adres:
Parafia Rzymsko - katolicka
Pw. Św. Ap. Piotra i Pawła
Beszowa 26
28-232 Łubnice
Wróć do spisu treści